Strona główna / Wiedza / KAMERY ROZPOZNAJĄCE TABLICE REJESTRAYCJNE
7 września 2022

KAMERY ROZPOZNAJĄCE TABLICE REJESTRAYCJNE

KAMERY ROZPOZNAJĄCE TABLICE REJESTRAYCJNE

Kamery rozpoznające tablice rejestracyjne to nowoczesny sposób na kontrolę wjazdów na parking, dające bardzo wiele możliwości i rodzajów zastosowania. Kamera ANPR (automatic number plate recognition) czyta tablicę rejestracyjną pojazdu znajdującego się w pobliżu bariery wjazdowej. Jeśli numery znajdują się na białej liście, wpisane do pamięci urządzenia, szlaban otwiera się i wpuszcza pojazd na parking. Jeśli przejazd nie jest wyposażony w barierę automatyczną, kamera rejestruje i gromadzi dane o ruchu samochodów, dając szczegółowe statystyki, np. pozwala wykryć numery rejestracyjne wpisane na listę czarną. Dodatkową funkcją kamer LPR (licence plate recognition – nazwa alternatywna) jest możliwość podłączenia pętli indukcyjnych, dzięki którym odczyt wykonywany jest tylko, gdy pojazd pojawi się  w określonym miejscu. Bardzo istotny wpływ na skuteczność kamer mogą mieć warunki atmosferyczne oraz miejsce i sposób przymocowania tablic rejestracyjnych do auta.

Montaż kamer rozpoznających tablice rejestracyjne

Instalacja systemu ANPR powinna być wykonana przez autoryzowanego instalatora, który na podstawie wiedzy oraz doświadczeń prawidłowo określi miejsce montażu kamer. Ma to ogromny wpływ na późniejszą eksploatację i skuteczność rozpoznawania kamer czytających numery rejestracyjne pojazdu. W przypadku przejazdów o nieokreślonym ściśle korytarzu wjazdu można zastosować dwie kamery ANPR na jeden kierunek ruchu. Podczas montażu należy dostosować funkcjonalności urządzenia do wymagań Zamawiającego. Szereg wejść oraz wyjść pozwala na wywołanie alarmu, sterowanie barierą (np szlabanem) oraz integrację z zewnętrznym systemem kontroli dostępu (np przez interfejs komunikacyjny Wiegand).

Kamery rozpoznające tablice rejestracyjne ANPR

Kamery rozpoznające tablice rejestracyjne ANPR

Rodzaje systemów czytania tablic rejestracyjnych

Zastosowanie kamer rozpoznających numery rejestracyjne samochodów możemy podzielić na cztery główne grupy. Określenie wymaganych funkcjonalności ma wpływ na miejsce montażu kamer oraz na skład urządzeń, które doświadczony instalator odpowiednio wybierze przygotowując całą instalację:

  1. Kamery ANPR działające autonomicznie – instalacja, w której skład wchodzi jedynie kamera oraz ewentualnie urządzenia wykonawcze, czyli szlabany lub bramy automatyczne. Aplikacja zintegrowana z kamerą ANPR (typu webserver) umożliwia pełną konfigurację, zarządzanie użytkownikami (biała oraz czarna lista) oraz listę zdarzeń, wraz z fotografiami odczytanych tablic rejestracyjnych. Dodatkowo urządzenie posiada wyjście przekaźnikowe, które po prawidłowym odczycie otwiera przed pojazdem szlaban lub bramę.
  2. Rozwiązanie systemowe – cała instalacja wyposażona jest w kamerę czytającą tablice, kontrolery sterujące szlabanami automatycznymi oraz serwer PC z zainstalowanym oprogramowaniem parkingowym oraz bazą danych użytkowników i pełną konfiguracją. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest na parkingach z większą liczbą przejazdów (wspólna sieć lokalna i zarządzanie z jednego miejsca) oraz przy współpracy z systemami płatnego postoju, np z automatycznymi kasami parkingowymi. Każde zdarzenie parkingu, w tym odczyt tablic, sprawdzany jest i rejestrowany w bazie oprogramowania.
  3. Kamera ANPR rejestrująca przejazdy – wersja stosowana na przejazdach takich jak autostrady, czy też drogi miejskie. Celem jest zbieranie danych z ruchu drogowego i alarmowanie w przypadku pojawienia się określonego pojazdu. Kamera rozpoznająca tablice rejestracyjne dodatkowo umożliwia np odcinkowy pomiar prędkości lub rejestrację czasu pracy identyfikowanych właścicieli pojazdów.
  4. Integracja z systemami kontroli dostępu – oprócz standardowych funkcjonalności, czyli otwierania szlabanów lub bram, systemy kamer ANPR mogą być częścią większego systemu, np kontroli dostępu na karty zbliżeniowe w budynkach biurowych. Przy takim rozwiązaniu kluczowym jest dobór odpowiedniej kamery, dającej takie możliwości.

 

Jak działa kamera rozpoznająca tablice rejestracyjne?

Sposób działania kamer rozpoznających tablice rejestracyjne jest zależny od budowy oraz oprogramowania kamery LPR. Urządzenie wyposażone jest w specjalny algorytm analizujący obraz, który potrafi prawidłowo rozpoznać szereg cech pojazdu (oprócz numeru rejestracyjnego, również kolor i markę samochodu). Większość kamer ANPR wyposażonych jest w oświetlacz IR (podczerwieni), który umożliwia prawidłowy odczyt tablic rejestracyjnych po zmroku i w godzinach nocnych.

Obrazowo, sposób korzystania z parkingu wyposażonego w systemy LPR przedstawiliśmy na dwóch filmach poniżej:

 

Kamery rozpoznające tablice rejestracyjne ANPR

Kamery rozpoznające tablice rejestracyjne ANPR

 

W przypadku dodatkowych pytań lub chęci uzyskania najlepszej konfiguracji systemu kamer rozpoznające tablice rejestracyjne, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 22 299 2112 lub poprzez e-mail biuro@system-parkingowy.com.pl.