Strona główna / Wiedza / System parkingowy z kasą automatyczną
8 czerwca 2022

System parkingowy z kasą automatyczną

System parkingowy z kasą automatyczną

Systemy parkingowe, coraz częściej obecne w naszym życiu podczas codziennego przemieszczania się samochodem, stanowią niezwykle wygodny, szybki i skuteczny sposób rozliczenia postoju na parkingu. Najczęściej wybieraną metodą jest dokonanie opłaty bezobsługowo, w kasie automatycznej, na podstawie wydrukowanego przy wjeździe biletu z kodem kreskowym lub kodem QR. Opłata za postój wykonywana jest gotówką (monetami lub banknotami) lub kartą płatniczą (zbliżeniowo lub poprzez terminal Pinpad).

Montaż systemu parkingowego z kasą automatyczną:

Montaż, konfiguracja oraz uruchomienie systemu parkingowego z kasą automatyczną powinien odbyć się przez autoryzowanego dostawcę, który zapewni wysoką jakość materiałów montażowych oraz odpowiednie i precyzyjne rozmieszczenie urządzeń, aby zapewnić komfortowy i bezkolizyjny wjazd oraz wyjazd z parkingu.

Procedura wjazdu w systemach parkingowych z kasą automatyczną:

Wjazd na parking wykonujemy podjeżdżając do terminala wjazdowego. Stając bezpośrednio przed szlabanem najeżdżamy na pętlę indukcyjną, która aktywuje pracę terminala. Następnie wciskamy przycisk i czekamy na wydruk biletu wjazdowego. Po wyciągnięciu biletu szlaban wpuści nas na parking. Wydruk zachowujemy aż do momentu rozliczenia. Alternatywą biletów, przy rozbudowanych systemach, jest numer rejestracyjny pojazdu, wpisywany przez użytkowników na ekranie kasy automatycznej, rejestrowany przy użyciu kamer rozpoznających tablice rejestracyjne.

Procedura wyjazdu w systemach parkingowych z kasą automatyczną:

Po rozliczeniu postoju w kasie automatycznej, podjeżdżamy do terminala wyjazdowego, skanujemy bilet z kodem kreskowym i szlaban otwiera się, wypuszczając nas z parkingu. W przypadku zamontowanej kamery ANPR (automatic number plate recognition) szlaban wyjazdowy otworzy się automatycznie, po podjechaniu przed szlaban.

Rodzaje kas automatycznych i rozliczenia postoju na parkingu:

Warianty rozliczenia postoju zależne są od wyboru typu kasy automatycznej dla systemu parkingowego. Wszystkie dostępne opisujemy poniżej:

 1. Kasa automatyczna w wersji pełnej – umożliwia rozliczenie biletu na podstawie biletu z kodem kreskowym lub numerów rejestracyjnych pojazdu, z użyciem monet, banknotów, płatności kartą Paypass lub po włożeniu karty do terminala i wpisaniu kodu PIN. Dodatkowo, terminale płatnicze umożliwiają dokonanie płatności z użyciem telefonu: Paypass, GooglePay, ApplePay. Kasa informuje nas o poszczególnych etapach rozliczenia na ekranie, wydaje resztę oraz po prawidłowo przeprowadzonej płatności drukuje potwierdzenie.
 2. Kasa automatyczna przyjmująca monety – urządzenie uproszczone, w stosunku do powyższej wersji. Rozliczenie postoju możliwe jest za pomocą monet. Kasa wydaje resztę, a po prawidłowej płatności drukuje potwierdzenie. Kasa automatyczna na monety jest znacznie tańsza i swoje zastosowanie znajduje na niewielkich parkingach z niskimi stawkami za postój.
 3. Kasa automatyczna zaliczkowa – ta wersja doskonale sprawdzi się, gdy opłata za cały postój, niezależnie od czasu, jest stała. Przed wjazdem na parking dokonujemy opłaty, zazwyczaj przy użyciu monet lub kart płatniczych, zbliżeniowych (Paypass). Kasa automatyczna drukuje potwierdzenie z kodem kreskowym, na podstawie którego opuścimy parking (poprzez zeskanowanie kodu w terminalu wyjazdowym.
 4. Kasa w terminalu wyjazdowym – bardzo proste i skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu postój opłacimy nie wysiadając z pojazdu. Bilet wydrukowany przy wjeździe skanujemy w terminalu wyjazdowym, a następnie opłaty dokonujemy korzystając z terminala kart zbliżeniowych (Paypass). Po prawidłowo przeprowadzonej operacji szlaban wyjazdowym otworzy się i wypuści nas z parkingu.
 5. Moneterka – najprostszy rodzaj rozliczenia postoju. Urządzenie przyjmuje stałą opłatę przy wyjeździe, z wykorzystaniem monet. Moneterka nie wydaje reszty, a jej dodatkowym atutem jest możliwość zamiany gotówki na żeton specjalny. Zazwyczaj wjazd odbywa się automatycznie (np. poprzez najechanie pojazdu na pętle indukcyjną, co powoduje otwarcie szlabanu), a żeton zostanie nam wręczony przez osoby upoważnione przez właściciela parkingu. Po wrzuceniu żetonu do moneterki szlaban wyjazdowy otworzy się automatycznie.

Kasa automatyczna

Co w przypadku, gdy bilet został zgubiony?

Większość kas automatycznych w systemach parkingowych posiada możliwość uruchomienia procedury „zgubiony bilet”. W regulaminie parkingu ustalana jest kwota, którą należy opłacić w kasie automatycznej, a następnie kasa drukuje bilet wyjazdowy.

Gotowe zestawy systemów parkingowych z rozliczeniem bezobsługowym:

 1. System parkingowy z kasą automatyczną z pełnym wyposażeniem:
  1. Szlaban wjazdowy;
  2. Szlaban wyjazdowy;
  3. Terminal wjazdowy z drukarką biletu wjazdowego i czytnikiem kart zbliżeniowych;
  4. Terminal wyjazdowy ze skanerem biletu i czytnikiem kart zbliżeniowych;
  5. Pętle indukcyjne z detektorami;
  6. Kasa automatyczna wyposażona w płatność gotówką, kartą oraz telefonem;
  7. Dodatkowy serwer do obsługi, podglądu i zarządzania parkingiem.
 2. Wersja uproszczona z kasą automatyczną:
  1. Szlaban wjazdowy;
  2. Szlaban wyjazdowy;
  3. Terminal wjazdowy z drukarką biletu wjazdowego i czytnikiem kart zbliżeniowych;
  4. Terminal wyjazdowy ze skanerem biletu, czytnikiem kart zbliżeniowych oraz terminalem kart płatniczych (Paypass);
  5. Pętle indukcyjne z detektorami;
 3. Wersja uproszczona z płatnością przy wyjeździe:
  1. Szlaban wjazdowy;
  2. Szlaban wyjazdowy;
  3. Terminal wjazdowy z drukarką biletu wjazdowego i czytnikiem kart zbliżeniowych;
  4. Terminal wyjazdowy ze skanerem biletu i czytnikiem kart zbliżeniowych;
  5. Pętle indukcyjne z detektorami;
  6. Kasa automatyczna wyposażona w płatność monetami

W przypadku dodatkowych pytań lub chęci uzyskania najlepszej konfiguracji systemu parkingowego z kasą automatyczną prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 22 299 2112 lub poprzez e-mail biuro@system-parkingowy.com.pl.